Sivas Kangal
Köpek Yavrusu Üretim Çiftliği

0544 947 09 61 

Sivas Kangal Üretim Çiftliğimiz Tüm TÜRKİYE'ye Kangal Köpek Satışı Yapmaktadır.


Ayıboğan ve Kurtboğan Özellikleri

   Kangal cinsi diğer cins köpekler arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Hem bekçi köpeği, hem de sürü için çoban köpeği olarak kullanılmaktadır.  Irk özelliğini taşıyan karabaş cinsi kangal safkan olması ve kolay öğrenebilme özelliği ile dikkatleri çekmektedir.

Kurtboğan ve Ayı Boğan Özellikleriyle Donanmış Kangallar

   Kangal köpeklerine belirli bölgelerde karabaş olarak bilinmektedir. Yüz bölgesinin siyah olmasından dolayı verilen bir isimdir. Karabaş diye adlandırılan kangal cinsinin en belirgin özelliklerinden bir tanesi de vücut yapısının geniş ve iri olması, kıvrık bir kuyruğa sahip olması ve tüy renginin boz renkte olması en belirgin özelliklerindendir.

   Karabaş olarak bilinen kangal köpeği de halk arasında iki ayrı isim ile belirtilmektedir. Kurtboğan ve ayı boğan diye adlandırıldıkları da görülmektedir.  Kangalın yetiştirilmesi sırasında iyi bakılması sonucu daha iri yapılı olan köpeğe ayıboğan, biraz daha ufak yapılı kangala da kurtboğan isimleri takılmıştır. Aslında ikisi de aynı ırk ve kökene sahip olmaktadır.

Kurtboğan Kangal Özellikleri

   Kangalın en büyük özelliği alın kısmının yüz çehresine göre düz olmasıdır. Yüz bölgesinde siyah tüylerden oluşan bir maskesi, daire şeklinde simit kuyruk ve ağız bölgesinde mühre sahip olmasıdır. Kurtboğan kangal atletik ve hızlı bir yapıya sahip olmalı, fazla uyumamalı ve dikkatli olmalıdır. Diğer bekçi köpekleri ile kıyaslandığında daha fazla yemek yemesi ile dikkatleri üzerine çeker. Özgürlüğüne düşkün yapıya sahip olan kangal köpekleri, küçük yaşlardan itibaren iyi bir disiplin ve eğitim ile diğer bekçi köpekleri arasında kendini göstererek farkındalık yaratır.  Aldığı eğitime göre koruduğu bölgeye yabancı olan kimseyi yaklaştırmaz, kendisinden büyük hayvanlara dahi kafa tutma özelliğine sahip olarak görev aldığı alanı sonuna kadar savunur. Zor koşullara çabuk ayak uydurması ve sert yapısı ile tercih edilen köpek cinsidir. Yabancı hayvanlara karşı sert olan ve ilk esnada göğsü ile vurarak yere devirme özelliğine sahip tek türdür.

SAFKAN VE EN CESUR HAYVANLARIN MEKÂNI SİVAS

safkan sivas kangalı

   Resimlerde görmekte olduğunuz hayvanlar safkan ve cesur kangallardır. Kurtboğan ve ayıboğan cinsleri ile dikkatleri çekmektedir.  Her yıl yapılmakta olan yarışmalar da inanılmaz ödül alan hayvanlarımız arasındadır. Her yıl en az 3 kurt boğmaları ile ün salmışlardır. Üç erkek ve iki dişiden oluşmaktadır.