Sivas Kangal
Köpek Yavrusu Üretim Çiftliği

0544 947 09 61 

Sivas Kangal Üretim Çiftliğimiz Tüm TÜRKİYE'ye Kangal Köpek Satışı Yapmaktadır.


Kangallarda Beslenme

Kangal Köpeklerinde Beslenme

   Bilindiği gibi beslenme her canlıda olduğu gibi kangal köpekerinin gelişimi ve yaşamını devam ettirmesi açısından önemli bir faktördür.  Yavruluk döneminden başlayan düzenli ve kaliteli besin alımı kangalın kemik gelişimini olumlu yönde etkilemekte boy ve kilo olarak en üst seviyeye çıkabilmelerini sağlamaktadır. Bu demek değildirki aşırı yemek verilecek eğer aşırı tüketiminden fazla yemek verilirse kilo artımı olur ve bu durum tasvip edilmez.

   Kangal köpeklerimizi beslerken protein ihtiyacını karşılamaya dikkat etmemiz gerekmektedir  bilindiği gibi köpekler et obur hayvanlardır. Elimizden geldiğince onlara haşlanmış et ve kemik vermeye özen göstermeliyiz, günün belli saatlerinde ve aynı saatte vermekte hem köpeğin sindirimini düzenli olmasına hemde organizmanın işleyişi bakımından önemlidir.

   Yetişkin bir kangal köpeği ortalama 65 kğ civarındadır. Bu daha yüksek olabileceği gibi daha aşağılardada olabilir. Ortalama tüketim miktarı kilosunun yüzde iki ila üçü arasındadır. Buna istinaden günlük sıvı almaları gerekmektedir yine yetişkin bir kangal köpeği günlük ortalama üç yada dört litre kadar su tüketiminde bulunmalıdır.

Kangal Köpeklerine Verilebilecek Gıdalar

   Yazımızın başındada anlattımız gibi kangal köpekleri etobur hayvanlardır ve protein ihtiyacı bulunmaktadır. Kangal köpeklerimizi daha çok et ağırlıklı ve tahıl ağırlıklı beslemeliyiz. Dilerseniz hazır büyük ırk köpek mamaları ile besleyebilirsiniz. Tüm yemeklerden olmasada kıymalı makarna pirinç pilavı  et vb. yemeklerden verebilirsiniz.

   Köpeğinize verdiniz kabın temizliğine dikkat edilmeli içersinde yemek artıkları bulunmamalı yemeklerden sonra kabı yıkayarak temiz tutmalıyız. Ayrıca yanı başında sürekli içebileği bir su kabı bulunmasına özen göstermeliyiz.

Kangal Yemeğil Yal Yapımı:

   Kangal köpeklerine geçmişten günümüze verilen gıdalar arasında başlıcası yal dediğimiz arpa unundan yapılma bir yiyecek türüdür. Yal yapımı öğütülmüş arpanın kaynayan su ile birlikte karıştırılması sonucu hazırlanmaktadır. Besleyi değeri çok yüksek olmamasına karşın sindirim sistemlerine uygunluğu ve gıda ihtiyacını ekonomik olarak karşılaması bakımından geçmişte kullanılmış ve halen birçok sürü sahibi kangal köpeklerini bu şekilde beslemektedir.