Sivas Kangal
Köpek Yavrusu Üretim Çiftliği

0544 947 09 61 

Sivas Kangal Üretim Çiftliğimiz Tüm TÜRKİYE'ye Kangal Köpek Satışı Yapmaktadır.


Yavru Kangalların Bakımı Beslenmesi

YAVRU KANGALLARIN BAKIMI VE BESLENMESİ

Yavru kangallara verilmemesi gerekenler Nelerdir? 

Kangal yavrularını nasıl beslemeliyiz?

Yavru kangallar için kulübe ve barınaklar nasıl olmalı?

Bu soruları sırası ile cevaplayalım.

   Kangal yavruları on günlükken gözeleri açılır, yirmi günlükken yürümeye başlar. Dört haftalık olduklarında artık anne sütünden kesilmeye başlamışlardır ve ilave besine ihtiyaç duyarlar.

   Yavru kangallara ilave besin olarak: sulandırılmış inek sütü, yumurta sarısı , kemik unu ve vitamin takviyesi yapılabilir. Süt çok soğuk ve sıcak olmamalı her öğün taze olarak verilmelidir. Ayrıca daha zahmetsiz olan ticari yavru köpek mamalarından verebilirsiniz.

   İleriki dönemlerde kangal yavrulara verilecek yiyecekler: 
Beş haftalıktan sonra yavrular çeşitli yiyeceklerden yemeye başlayabilirler. Lapa olarak verilecek yiyeceklerin yanında artık çiğer, yağsız tavuk kıyması, et, kaynatılmış yumurta, makarna, pirinç pilavı, piriç çorbası, bal ve çorbo verilebilir. Öğle yemeklerinde süt verilmeye devam edilmelidir. Altı yedi aylık olduğunda artık süt vermeye gerek kalmamakta artık kuru gıdalar verilmeye başlanmıştır. Sütten kesme birden yapılmadan belli aralıklarla azaltılarak yapılmasında yarar vardır.

   Bu zahmetli besleme yerine belli dönemler için üretilmiş yavru köpek ticari mamaları kullanabilirsiniz. Yetişkin olan alan kangal için artık günde bir yada iki öğün yemek yeterlidir. Yemek saati günün belli saatlerinde verilmeli ve her gün aynı saatte vermeye özen gösterilmelidir.

satılık erkek kangal

Özellikle küçük kangal yavrularına verilmemesi gereken yiyecekler.

a)      Özellikle çok aşırı yağlı yiyecekler : Tavuk derisi salça vb.

b)      Sert kemik ve kılçıklı şeyler: Çok sert ekmek parçaları, kılçıklı balık, kemikli et vb.

c)      Tatlı yiyecekler : Pasta ve şekerli tatlı baklava vb.

d)     Baklagiller: Kuru fasülye nohut vb.

YAVRULARIN BULUNDUĞU MEKAN VE GÖSTERİLECEK ÖZEN

   Yavru kangalların bulunduğu alanın temiz olmasına dikkat edilmeli, altları ahşap yada yumuşak temiz bir zemin olmalı. Cereyanda kalmamalarına dikkat edilmeli.


   Yemek kaplarının temiz olmasına özen gösterilmeli ve her öğün yıkanarak temizlenmeli. Yavruların oyun oynayabilceği yanlarında bir oyuncağı bulunmalı bu oyuncaklar onların yiyemeceği ve yutamayacağı bir oyuncak olmalıki sağlını tehlikeye sokmamalı.

Ayrıntılı Bilgi İçin Bizi Hemen Arayın